Účetní jednotka musí pečlivě rozlišovat, který náklad je součástí
ocenění dlouhodobého majetku a který nikoliv!
Naše redakce dostává od příspěvkových organizací mnoho dotazů týkajících se jejich majetku. Proto jsme ve spolupráci s Ing. Zdeňkem Morávkem připravili praktickou brožuru (rok vydání 2023) s vysvětlením této problematiky.
Je důležité správně stanovit dobu použitelnosti a rozlišovat, u kterého majetku je doba použitelnosti jedním z rozhodujících kritérií pro zařazení do dlouhodobého majetku!
Publikace vám přináší nejen podrobný a srozumitelný komentář k hospodaření s dlouhodobým majetkem, ale také účetní souvztažnosti, daňové dopady, upozornění na chyby, které se v praxi často stávají, i řadu příkladů a odpovědí na nejčastější dotazy týkající se např. rozhodnutí, zda jde v určitém případě o technické zhodnocení majetku či jeho opravu. V publikaci naleznete podrobné vysvětlení obsahu jednotlivých kategorií dlouhodobého majetku, a to jak hmotného, tak i nehmotného. Nastudujete si podmínky, které musí tento majetek splňovat.
S publikací získáte:
- přehledný a srozumitelný výklad problematiky dlouhodobého majetku
- základní účetní postupy
- praktické příklady
- daňová řešení
- upozornění na nejčastější chyby v praxi
- odpovědi na nejčastější dotazy z praxe příspěvkových organizací
Autoři
Ing. Zdeněk Morávek a kolektiv autorů
Obsah
1 Pojem a právní úprava
1.1 Dlouhodobý nehmotný majetek
1.1.1 Nehmotné výsledky výzkumu a vývoje a ocenitelná práva
1.1.2 Databáze
1.1.3 Software
1.1.4 Drobný dlouhodobý nehmotný majetek
1.2 Dlouhodobý hmotný majetek
1.2.1 Pozemky
1.2.2 kulturní předměty
1.2.3 Stavby
1.2.3.1 Právo stavby
1.2.3.2 Sportoviště, hřiště a obdobné venkovní sportovní plochy
1.2.4 Samostatné hmotné movité věci a soubory hmotných movitých věcí
1.2.4.1 Soubory hmotných movitých věcí
1.2.5 Pěstitelské celky trvalých porostů
1.2.6 Ostatní dlouhodobý hmotný majetek
1.2.7 Drobný dlouhodobý hmotný majetek
2 Technické zhodnocení majetku
2.1 Technické zhodnocení dlouhodobého hmotného majetku
2.2 Technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku
2.3 Účtování o technickém zhodnocení majetku
2.4 Zásady pro rozhodování o technickém zhodnocení
3 Oceňování majetku účetně i daňově
3.1 Účetní ocenění
3.2 Daňové ocenění
4 Odpisování dlouhodobého majetku
4.1 Předmět odpisování
4.2 Způsoby odpisování
5 Vybrané dotazy a odpovědi
Ukázka
Dlouhodobý hmotný majetek obsahuje pozemky, kulturní předměty, stavby, samostatné movité věci a soubory movitých věcí, pěstitelské celky trvalých porostů, ostatní dlouhodobý hmotný majetek a drobný dlouhodobý hmotný majetek. U dlouhodobého hmotného majetku je také rozhodující doba použitelnosti a výše ocenění. Pro účely dlouhodobého hmotného majetku není doba použitelnosti samostatně vymezena, je tedy relevantní uvedená definice pro dlouhodobý nehmotný majetek. Doba použitelnosti musí být delší než jeden rok, potom se jedná o majetek, který je dlouhodobým hmotným majetkem. Co se týká ocenění, je rozhodující hranice 40 000 Kč. Pokud ocenění tuto částku převyšuje, jedná se o dlouhodobý hmotný majetek, pokud nikoliv, ale ocenění převyšuje částku 3 000 Kč včetně, jedná se o drobný dlouhodobý hmotný majetek, který bude zaúčtován na účet 028 a současně bude v plné výši odepsán nákladově na účet 558.
Zejména se stavebními úpravami budou v praxi problémy ve smyslu stanovení, co lze za stavební úpravu považovat a co nikoliv. Podle ustálené judikatury správních soudů je posouzení oprav či technického zhodnocení závislé na konfrontaci původního stavu takového majetku s jeho stavem po provedeném zásahu. Pokud šlo o takové stavební práce, jež měly za účel uvést nemovitou věc do původního stavu, lze je považovat za opravu majetku. Pokud však takovými zásahy do majetku došlo k zásadní změně jeho technických parametrů či změně jeho účelu, pak je nutné takové stavební práce kvalifikovat jako technické zhodnocení.
Nesprávné zahrnutí do vstupní ceny může způsobit nesprávné ocenění majetku, zkreslení aktiv (jejich nadhodnocení) v účetní závěrce, a tím porušení účetních předpisů.
Vaše otázky ohledně tohoto produktu zodpoví:
Ing. Martina Černičková - cernickova@dashofer.cz